2016-2017 Faculty Advisors

Faculty Advisors in the College of Arts & Sciences are trained to be general academic advisors for undergraduate students, and are prepared to help you or refer you to the appropriate person. To find out more about how faculty advisors can help you, please see the faculty advisors description in the advising section.

Sherif Abdelkarim, Department of English (COLA Instructor)
Abdelmalek Abdesselam, Department of Mathematics
Guy Aiken, Department of Religious Studies (COLA Instructor)
Sahar Akhtar, Department of Philosophy
Ahmed Al-Rahim, Department of Religious Studies (COLA Instructor)
Jessica Andruss, Department of Religious Studies (COLA Instructor)
Roberto Armengol, Department of Anthropology (COLA Instructor)
Peter Arnold, Department of Physics
Phil Arras, Department of Astronomy
Elizabeth Barnes, Department of Philosophy (COLA Instructor)
William Bennett, Department of Art
Stephanie Bernhard, Department of English (COLA Instructor)
Ari Blatt, Department of French (COLA Instructor)
Lou Bloomfield, Department of Physics
Herbert Braun, Department of History
Kate Burke, Department of Drama
Maxim Bychkov, Department of Physics
David Cafiso, Department of Chemistry
Ross Cameron, Department of Philosophy (COLA Instructor)
John Campbell, Department of Religious Studies (COLA Instructor)
Marvin Campbell, Department of English (COLA Instructor)
James T. Cargile, Department of Philosophy
Laura Casteen, Office of the Dean of Students
Gordon Cates, Department of Physics
James Ceaser, Department of Politics
Enrico Cesaretti, Department of Spanish, Ital & Port
Mrinalini Chakravorty, Department of English
Utpal Chaterjee, Department of Physics
Griffith Chaussee, Department of MESA
Shu-chen Chen, Department of East Asian Langs & Cults
Gia-wei Chern, Department of Physics
Roger Chevalier, Department of Astronomy
Sylvia Chong, Department of English
Frank Cirillo, Department of History (COLA Instructor)
Edward Coffey, Department of Music
Sarah Cole, College of Arts & Sciences (COLA Instructor)
Julian Connolly, Department of Slavic Langs & Lits
Ellen Contini-Morava, Department of Anthropology
Sarah Corse, Department of Sociology
David Dalton, Department of Drama (COLA Instructor)
Fred Damon, Department of Anthropology
Dean Dass, Department of Art
Shilpa Dave, College of Arts & Sciences (COLA Instructor)
Shane Davis, Department of Astronomy
Timothy Davis, University Career Center (COLA Instructor)
Matthew Davis, Department of English (COLA Instructor)
Theresa M. Davis, Department of Drama (COLA Instructor)
Kathryn Densberger, College of Arts & Sciences (COLA Instructor)
Daniel Devereux, Department of Philosophy
Ekaterina Dianina, Department of Slavic Langs & Lits
John Dillery, Department of Classics
Dudley Doane, International, Summer and Special Academic Programs (COLA Instructor)
Carter Doyle, Department of Economics
Kandioura Drame, Department of French (COLA Instructor)
Erin Eaker, College of Arts & Sciences (Forum Instructor)
Max Edelson, Department of History
Mark Edmundson, Department of English
Kenneth Elzinga, Department of Economics
Howard Epstein, Department of Environmental Sciences
Aliv Erisir, Department of Psychology
Aaron Evans, Department of Astronomy
William Ferraro,Papers of George Washington (COLA Instructor)
Gabriel Finder, Department of German (COLA Instructor)
Nichole Flores, Department of Religious Studies (COLA Instructor)
Douglas Fordham, Department of Art
Susan Fraiman, Department of English
Cassandra Fraser, Department of Chemistry
Paul Freedman, Department of Politics (COLA Instructor)
Leora Friedberg, Department of Economics
Emil Frlez, Department of Physics (COLA Instructor)
Thomas Gallagher, Department of Physics
Robin Garrod, Department of Chemistry
Jennifer Geddes, Department of Religious Studies (COLA Instructor)
Philip Geiger, Department of Art
Michael Gerli, Department of Spanish, Ital & Port
Zvi Gilboa, Department of MESA
Larry Goedde, Department of Art
Gregory Goering, Department of Religious Studies (COLA Instructor)
Elizabeth Gorman, Department of Sociology
Ian Grandison, Department of English
Kevin Grise, Department of Environmental Sciences
Charles Grisham, Department of Chemistry
Tobias Grossman, Department of Psychology
Craig Group, Department of Physics
Zoran Grujic, Department of Mathematics
Carol Guarnieri, Department of English (COLA Instructor)
Richard Handler,Global Development Studies (COLA Instructor)
Jeffrey Hantman, Department of Anthropology
Claudrena Harold, Department of History
James Harrigan, Department of Economics
Laura Hawthorne, College of Arts & Sciences (Forum Instructor)
Donna Hearn, Department of Psychology
Matt Hedstrom, Department of Religious Studies (COLA Instructor)
Janet Herman, Department of Environmental Sciences (COLA Instructor)
Nizar Hermes, Department of MESA
Abigail Holeman, College of Arts & Sciences (COLA Instructor)
Jeff Holt, Department of Mathematics (COLA Instructor)
Janet Horne, Department of French (COLA Instructor)
Alan D. Howard, Department of Environmental Sciences
Ken Hsu, Department of Chemistry
Paul Humphreys, Department of Philosophy
John Z. Imbrie, Department of Mathematics
Sean Jenkins, Office of the President (COLA Instructor)
Bob Johnson, Department of Astronomy
Robert Jones, Department of Physics
Walter Jost, Department of English
Sonam Kachru, Department of Religious Studies (COLA Instructor)
Volker Kaiser, Department of German
Nitya Kallivayalil, Department of Astronomy
Mona Kasra, Department of Drama
Ray Keller, Department of Biology
Ravindra Khare, Department of Anthropology
Daniel Kinney, Department of English
Michelle Kisliuk, Department of Music (Forum Instructor)
David Kittlesen, Department of Biology (COLA Instructor)
Israel Klich, Department of Physics
Andrew Koch, Department of Music
Walter Korte, Department of Drama
Cheryl Krueger, Department of French (COLA Instructor)
Marianne Kubik, Department of Drama (COLA Instructor)
Nicholas Kuhn, Department of Mathematics
Erin Lambert, Department of History
James Landers, Department of Chemistry
Adria LaViolette, Department of Anthropology
Erik Linstrum, Department of History
Marcy Linton, Department of Drama
Jeb Livingood, Department of English (COLA Instructor)
Loren Lomasky, Department of Philosophy
Despina Louca, Department of Physics
Karlin Luedtke, College of Arts & Sciences (COLA Instructor)
Victor Luftig, Department of English (COLA Instructor)
John Lyons, Department of French (COLA Instructor)
Shawn Lyons, College of Arts & Sciences (COLA Instructor)
Steve Majewski, Department of Astronomy
Ekaterina Makarova, Department of Sociology (COLA Instructor)
Richard Marshall, IV, Department of Physics
Gretchen Martinet, Department of Statistics
Fred Maus, Department of Music
Clifford Maxwell, College of Arts & Sciences (COLA Instructor)
Ian McCready-Flora, Department of Philosophy
Bill McDonald, Department of German (COLA Instructor)
Glenn McGarvey, Department of Chemistry
Susan McKinnon, Department of Anthropology
Holly Caitlin McLeod, Department of Drama
Christian McMillen, Department of History
DeForest (Mike) Mellon, Jr., Department of Biology
David Metcalf, Department of Chemistry
Elizabeth Meyer, Department of History
Jon Mikalson, Department of Classics
Rachel Miller,Summer and Special Academic Programs
David Mills, Department of Economics
Christina Mobley, Department of History
Jennifer Morse, Department of Mathematics
Rachel Most, College of Arts & Sciences (Forum Instructor)
Lydia Moyer, Department of Art
Edward Murphy, Department of Astronomy (COLA Instructor)
Nathalie Nahas, Department of Anthropology (COLA Instructor)
Shankar Nair, Department of Religious Studies (COLA Instructor)
Tsetan (Chonjore) Nepali, Department of East Asian Langs & Cults
Chris Neu, Department of Physics
Brandon Ng, Department of Psychology (COLA Instructor)
Anastasia Ntakouri Hild, Department of Art (COLA Instructor)
Debra Nystrom, Department of English,Regular
Vanessa Ochs, Department of Religious Studies (Forum Instructor)
Clarence Odom, College of Arts & Sciences (COLA Instructor)
Shigehiro Oishi, Department of Psychology (Forum Instructor)
Edgar Olsen, Department of Economics
Fernando Opere, Department of Spanish, Ital & Port
Walter Ott, Department of Philosophy
John L. Parker, Department of English
Brian Parshall, Department of Mathematics
Pamela Pecchio, Department of Art
Amanda Phillips, Department of Art
Stephen Plog, Department of Anthropology (Forum Instructor)
Rebecca Pompano, Department of Chemistry
Joseph Poon, Department of Physics
Ignacio Provencio, Department of Biology (Forum Instructor)
Lin Pu, Department of Chemistry
Sally Pusede, Department of Environmental Sciences
Stephen Railton, Department of English
Eric Ramirez-Weaver, Department of Art
Michael Rasbury, Department of Drama
Brad Reed, Department of History
Christa Robbins, Department of Art
Jeffrey Rossman, Department of History (COLA Instructor)
Joel Rubin, Department of Music
Charles Sackett, Department of Physics
Lynn Sanders, Department of Politics (COLA Instructor)
William Saslaw, Department of Astronomy
Gladys Saunders, Department of French (COLA Instructor)
Cora Schenberg, Department of German
Jalane Schmidt, Department of Religious Studies (COLA Instructor)
Len Schoppa, Department of Politics (Forum Instructor)
Jorge Secada, Department of Philosophy
Sandra Seidel, College of Arts & Sciences (COLA Instructor)
James Seitz, Department of English (COLA Instructor)
Camille Shamble, Department of Art (COLA Instructor)
Judith Shatin, Department of Music
John Shepherd, Department of Anthropology (Forum Instructor)
Hank Shugart, Department of Environmental Sciences (Forum Instructor)
Lisa Shutt,Institute of African-American and African Studies (COLA Instructor)
Karl Shuve, Department of Religious Studies (COLA Instructor)
Thomas M. Smith, Department of Environmental Sciences
Michael Smith, Department of Politics (COLA Instructor)
Lisa Russ Spaar, Department of English (COLA Instructor)
Janet Spittler, Department of Religious Studies (COLA Instructor)
Samuel Stafford, Department of Religious Studies (COLA Instructor)
Rebecca Stangl, Department of Philosophy
Andrew Stauffer, Department of English
Victor Szabo, Department of Music (COLA Instructor)
Jeffrey Teo, Department of Physics
Vivian Thomson, Department of Politics
Trinh Thuan, Department of Astronomy
Dariusz Tolczyk, Department of Slavic Langs & Lits
Phillip Trella, Office of the VP for Research (COLA Instructor)
Yuri Urbanovich, Department of Politics (COLA Instructor)
Diana Vaman, Department of Physics
Stephanie Van Hover, Curry School of Education (COLA Instructor)
David Vander Meulen, Department of English
Roy Wagner, Department of Anthropology
Adrienne Ward, Department of Spanish, Ital & Port
Heather Warren, Department of Religious Studies (COLA Instructor)
Patricia Wattenmaker, Department of Anthropology (COLA Instructor)
Anda Webb, Office of the Provost (COLA Instructor)
Gweneth West, Department of Drama (COLA Instructor)
Mark Whittle, Department of Astronomy
W. Bradford Wilcox, Department of Sociology
Ashley Williams, Dept of American Studies (COLA Instructor)
Lisa Woolfork, Department of English
Michael Wormington, Department of Biology
Jianhui Zhou, Department of Statistics